FREESTYLE.pl: logo [F -ka] FREESTYLE.pl: logo

Tu jesteś: FREESTYLE.pl >  Music >  Wydarzenia >  Wszystkie wydarzenia >  Opla | Strefa Innych Brzmień

Wszystkie wydarzenia

Opla | Strefa Innych Brzmień


Od:
WK_Lublin
Ocena:
Ocena 0.00


Data wydarzenia: od 2019-11-29 19:00 do 21:00

Opla | Strefa Innych Brzmień

Opla to projekt za którym stoi dwóch absolutnie wyjątkowych artystów – gitarzysta Piotr Bukowski (Xenony, Duży Jack, Javva) oraz perkusista Hubert Zemler (LAM, Zebry a Mit, Istina). Latem tego roku, nakładem labelu Ersatz Recordings, ukazał się ich album „Obertasy”, który jest próbą zmierzenia się z polską muzyką tradycyjną. O tym co wyszło z przetłumaczenia tradycyjnej polskiej muzyki tanecznej (oberki) na język tradycyjnego rockowego instrumentarium (gitara i perkusja) będzie się można przekonać na żywo w Strefie Innych Brzmień – 29 listopada w Próba Cafe.

 

Kiedy: 29 listopada 2019 – piątek, godz.: 19.00
Gdzie:
Próba Cafe, ul. Grodzka 5a, Lublin

Bilety: 15 zł – przedsprzedaż, 20 zł – w dniu koncertu

Bilety dostępne za pośrednictwem sklepu internetowego Warsztatów Kultury (warsztatykultury.pl/wydawnictwo)


Wydawać by się mogło, że polska muzyka tradycyjna przeżywa obecnie swój renesans – mówi Zemler. Odbywają się  festiwale, na których poziom wykonawczy artystów jest bardzo wysoki, powstaje wiele opracowań skrupulatnie opisujących dawne i obecne trendy w kulturze ludowej, a dawni mistrzowie po latach wreszcie zyskali należny szacunek środowiska – dodaje.

 

Bukowski i Zemler, jak sami przyznają, dość późno odkryli wartość polskiej muzyki tradycyjnej. Postanowili więc dokonać eksperymentu: wyobrazili sobie alternatywną wersję historii, gdzie sampler i komputer nie dotarły do Polski, a miejscy muzycy nadal kultywują dawną tradycję grania oberków. Oczywiście świadomie jest to tylko powidok dawnego mistrzostwa i wirtuozów gatunku, ale tak właśnie mogłoby to wyglądać w równoległej rzeczywistości, gdzie ekspresja i przekaz emocjonalny jest ważniejszy od prób zachowania czystości stylu.

 

To dla nas powrót do korzeni – tych związanych z brudnym brzmieniem gitary i perkusji, z ich surową energią – mówi Bukowski. Nie chcieliśmy zagrać muzyki tradycyjnej jako rekonstrukcji. Szukaliśmy innej drogi. Opla to bardziej próba znalezienia wspólnej z nią tożsamości – połączenia naszych muzycznych korzeni z najstarszymi chropowatymi i transowymi oberkami z polskich wsi – dodaje.

 

Piotr Bukowski – muzyk, kompozytor, realizator, gitarzysta. Ściśle związany z kolektywami: warszawskim Lado ABC oraz bydgoskim Milieu L’Acephale. W latach 2001-2007 uczestniczył w wydarzeniach wokół Plain.music, skupiającym improwizatorów z różnych części świata. Współtworzył postrockowe Stwory, a od 2010 roku prowadzi zespoły Hokei i Xenony. Wraz z Kamilem Gubałą, Kubą Ziołkiem i Andrzejem Stasiukiem realizuje eksperymentalną formę filmową „Tutaj”. Gitarzysta w Dużym Jacku. Od 2018 roku wraz z Bartkiem Kapsą, Łukaszem Jędrzejczakiem i Mikołajem Zielińskim prowadzi afro-postpunkowy zespół Javva.

 

Hubert Zemler – warszawski perkusista, kompozytor i improwizator. Angażuje się w projekty z pogranicza muzyki współczesnej i improwizacji oraz we wszelkie inne formy aktywności perkusyjnej. Poza solowymi projektami często udziela się jako perkusista akompaniujący. Współpracował między innymi z Felixem Kubinem, Toddem Bartonem, Jonem Gibsonem, Evanem Ziporynem, Gyanem Rileyem, Johnem Tilburym, Agustinem Fernandezem, Wacławem Zimplem (trio LAM), Raphaelem Rogińskim, Kamilem Szuszkiewiczem (Zebry a Mit, Istina), czy grupą Mitch & Mitch.

 

Więcej informacji o Opla: 

https://www.facebook.com/oplaband/

https://opla.bandcamp.com/releases

 

***

Strefa Innych Brzmień w Warsztatach Kultury w Lublinie to całoroczny cykl koncertowy prezentujący nietuzinkowych wykonawców, najciekawsze labele niezależne, wreszcie różne gatunki muzyczne i ich niezwykłe, często frapujące, połączenia. Strefa, nieodłącznie związana z letnim Festiwalem Wschód Kultury – Inne Brzmienia, pozwala wyjść z muzycznej rutyny i spróbować doświadczyć dźwięku na nowo.             

 

Miejsca

  •   Próba Cafe Klimatyczna kawiarnia z doskonałą kawą, pysznymi bajglami i ciastami, doskonałym, rzemieślniczym piwem i świetną, alternatywną muzyką. Grodzka 5a, Lublin Od: WK_Lublin Data: 5 października 2017, 17:09 więcej

Dostępne w kategoriach

music

Ostatnie foty


Podziel się


QRCode

QRCode: Opla | Strefa Innych Brzmień

Ostatnie komentarze

Najczęściej oglądane

Co się dzieje na FREESTYLE'u

Serwis używa plików cookies, aby mógł lepiej spełniać Wasze oczekiwania. Zamknij i nie pokazuj więcej tego komunikatu
Więcej informacji w naszej Polityce prywatności