FREESTYLE.pl: logo [F -ka] FREESTYLE.pl: logo

Tu jesteś: FREESTYLE.pl >  Music >  Artykuły >  Jak wybrać właściwe struny do...

Artykuły

Jak wybrać właściwe struny do gitary?

Od:
Redakcja 
Data:
1 października 2018, 12:04
Ocena:
Ocena 0.00
Wbrew pozorom struny do gitary są tak istotne, jak sam instrument, czy wzmacniacz. To właśnie dzięki odpowiednio dobranym strunom znajdziesz własne unikalne brzmienie. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, przy wyborze strun.

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z grą na gitarze to najwyższy czas poszerzyć swoją wiedzę na temat doboru strun. Ta pozwoli Ci dobrać takie struny, które będą odpowiednie dla Twoich umiejętności, jak i stylu grania. 

Na co zwrócić uwagę?

Nie da się ukryć, że prędzej, czy później nadejdzie ten moment, w którym będziesz kupował kolejny zestaw strun. Warto tym samym dowiedzieć się nieco więcej o oznaczeniach strun, ich rodzajach, czy dobrych wyborach dla osób początkujących.

Oznaczenia strun

Struny posiadają różne grubości - 1st-.010, 2nd-.013, 3rd.017,4th-.0260, 5th-.036, 6th-.046. W przypadku kupowania kompletu nazewnictwo całości zostaje wzięte od rozmiaru tej najcieńszej struny. 

Większość nowych gitar wyposażona jest fabrycznie w struny cienkie, by ułatwić nabywcy zagranie wielu utworów, bez obawy o dyskomfort. To także doskonały sposób na początek nauki gry na gitarze. Gdy palce nie są jeszcze wyrobione, takie rozwiązanie będzie najmniej bolesne i męczące dla dłoni. Choć grubsze struny są chwalone ze względu na możliwość osiągnięcia masywnego i pełniejszego brzmienia, to wymagają one większej uważności przy graniu, jak i znacznej siły nacisku. Nie ma konieczności by od nich zaczynać, bo to może tylko zniechęcić początkującego gitarzystę.

Różnice między cienkimi a grubymi strunami

Niezależnie od tego, czy wybierzesz struny grubsze, czy cieńsze, to każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, jak i wady. Grubsze struny są twardsze, a to sprawia, że są także znacznie bardziej wytrzymałe na zerwanie. Z drugiej strony brak im łaskawości dla palców muzyka — łatwiej tu o zdarcie opuszków, czy zmęczenie palców, przez mocniejsze dociskanie do gryfu. Gitara akustyczna brzmi o wiele lepiej, gdy założone są w niej grubsze struny. W przypadku gitary elektrycznej struny mogą być znacznie cieńsze, by jakość dźwięku dalej była zadowalająca.

Prócz zestawów ze strunami cienkimi i grubymi można zdecydować się także na zestaw mieszanych strun. To rozwiązanie bardzo często wybierane jest przez bardziej doświadczonych muzyków. Przydaje się w przypadku solówek, a także podczas riffów i akordów, w których chce się zachować pełne brzmienie, jak przy grubym zestawie strun. Szeroki wybór strun znajdziesz między innymi na allegro.pl/kategoria/czesci-i-akcesoria-struny-122755.

Struny dla początkującej osoby 

Gdy dopiero uczysz się grać na gitarze, to najlepszym pomysłem będzie zakup cieńszych strun. Może nie osiągnie się nimi perfekcyjnego brzmienia, jednak mają one ogrom innych zalet, na które warto zwrócić uwagę. Łatwo dociska się je do gryfu, dzięki czemu można uzyskać różne techniki gitarowe. To doskonały sposób na ćwiczenie grania na instrumencie. Po nabraniu doświadczenia i z biegiem czasu możesz wybrać struny grubsze. Ważne, by na początek dać sobie szansę na zapoznanie się z instrumentem i komfortowe przećwiczenie grania na nim. Później pozostaje wiele czasu na eksperymenty z grubością, czy rodzajami owijek. 

Jak wybrać dobre struny? 

Nie warto szczególnie oszczędzać na strunach do gitary. Zdecydowanie lepiej wybrać takie dobrej jakości, jak i sprawdzonej firmy, by zadbać o swój komfort podczas grania i lepsze brzmienie. Markowe struny pozwalają na znacznie dłuższe zachowanie pierwotnego brzmienia, a także są trwalsze, niż te najtańsze struny. Co więcej, te lepsze struny nie zrywają się w czasie zakładania, jak i nie ma wielu problemów z ich strojeniem.

Co ile zmieniać struny?

Im częściej grasz, tym częściej zmieniaj struny. Doraźnie możesz zakładać nowe struny wtedy, gdy wyraźnie słyszysz, jak ich brzmienie się pogarsza. Dobrym zwyczajem jest także dbanie na bieżąco o struny. Warto je na bieżąco czyścić po graniu specjalnymi środkami. To przedłuży nieco ich życie. 

To jaki rodzaj strun wybierzesz uzależnione jest jest przede wszystkim od Twojego poziomu zaawansowania, jak i budżetu, którym dysponujesz. Warto poświęcić tej decyzji nieco więcej czasu, by późniejsze próby na instrumencie były w pełni satysfakcjonujące. Z czasem zobaczysz, że dobre struny robią ogromną różnicę, a ich dobór sprawia Ci coraz większą radość. 

Dostępne w kategoriach

music

Komentarze

:     :    
Chcesz się wychylić i skomentować? - zaloguj się! ...a jak nie masz konta to dołącz do nas!

Podziel sięNajnowsze  


Ostatnie komentarze

Najczęściej oglądane

Co się dzieje na FREESTYLE'u

Serwis używa plików cookies, aby mógł lepiej spełniać Wasze oczekiwania. Zamknij i nie pokazuj więcej tego komunikatu
Więcej informacji w naszej Polityce prywatności