FREESTYLE.pl: logo [F -ka] FREESTYLE.pl: logo

Tu jesteś: FREESTYLE.pl >  Music >  Artykuły >  Pennywise

Artykuły

Pennywise

Od:
Redakcja 
Data:
18 stycznia 2011, 14:09
Ocena:
Ocena 5.00
Zespół Pennywise założony przez grupę znajomych ze szkoły, zafascynowanych punk-rockiem i surfingiem w 1988 r. w Hermosa Beach koło Los Angeles. W tych samych okolicach co zespoły Black Flag, Circle Jerks czy Descendents.

Czterech chłopaków z Kalifornii: gitarzysta Fletcher Dragge, basista Jason Thirsk, Perkusista Byron McMackin i wokalista Jim Lindberg, zaczęło swoją karierę podczas lokalnych imprez. Wkrótce dzięki pomocy znajomego, Marca Theodore z Theologian Records, nagrali epkę A Word from the Wise.

Muzyka Pennywise spodobała się lokalnemu DJowi radiowemu, który przedstawił zespół gitarzyście zespołu Bad Religion Brettowi Gurewitzowi. Brett właśnie stworzył wytwórnię Epitaph Records, gdzie wydawał płyty Bad Religion, NOFX, Instead i Down By Law. Spodobała mu się muzyka Pennywise i zespół podpisał kontrakt z Epitaph Records.

Pennywise Foto: Pennywise

Rezultatem współpracy był album Pennywise Pennywise, który obok albumu Suffer Bad Religion, uznawany jest za jeden z tych, od którego rozpoczęło się odrodzenie punka w latach 90. Pennywise polubili zarówno fani hardcore’u jak fani sportów ekstremalnych. W czasach wzrastającej popularności Grunge’u, album zdefiniował punkowy ruch Zachodniego Wybrzeża. Nagrany w 1993 r. album Unknown Road sprzedał się w ilości kilkuset tysięcy płyt. Odrodzenie punka i sukces komercyjny spowodował duże zainteresowanie wytwórni muzycznych zespołem. Zespół Pennywise wydal jednak kolejną płytę z Epitaph. Nosiła nazwę About Time.

W czasie przygotowań do nagrania kolejnej płyty, zespół opuścił Jason Thirsk, zmagający się z alkoholizmem. Zastąpił go po raz wtóry Randy Bradbury. Nie było to odejście czasowe, jak zakładano, ponieważ w lipcu 1996 Trisk popełnił samobójstwo. Przyszłość Pennywise stanęła pod znakiem zapytania, jednak zespół zdołał się podnieśc i nagrał Full Circle z Randym. Dwa lata później powastał album Straight Ahead, jednak te wydawnictwa cieszyły się już taka popularnością.

Jason Matthew Thirsk

Jason Matthew Thirsk Foto: Jason Matthew Thirsk

W 2000 wyszła płyta Live @ The Key Club z zapisem koncertu w Los Angeles, rok później Land of the Free. We wrześniu 2003 Pennywise nagrywa płytę From the Ashes, w 2005 - The Fuse, a w 2008 - Reason to Believe. Dzięki współpracy MySpace, Texango I Wise fani mogli ściągnąć płytę za darmo z Internetu.

W sierpniu 2009 wokalista i autor tekstów Jim Lindberg opuścił grupę. Prawdopodobnie spowodowane to jest względami rodzinnymi (jest on ojcem trzech córek), co za ty idzie faktem, że nie chciał koncertować tak często jak pozostali członkowie zespołu. Jego miejsce zajął Zoli Téglás z zespołu Ignite.

Jim w czerwcu 2010 r. założył nowy zespół The Blue Pacific.

Oficjalna strona

Profil MySpace

Wywiad z Fletcherem przeprowadzony przez Freestyle.pl

Dostępne w kategoriach

music sport

Komentarze

:     :    
Chcesz się wychylić i skomentować? - zaloguj się! ...a jak nie masz konta to dołącz do nas!

Podziel sięNajnowsze  


Ostatnie komentarze

Najczęściej oglądane

Co się dzieje na FREESTYLE'u

Serwis używa plików cookies, aby mógł lepiej spełniać Wasze oczekiwania. Zamknij i nie pokazuj więcej tego komunikatu
Więcej informacji w naszej Polityce prywatności